Jak probíhá zápis do Veselých notiček?

Nejraději se s vámi i vaším dítkem potkáme osobně přímo ve školičce. Po vyplnění předběžné přihlášky vám zavoláme a domluvíme si termín vaší návštěvy u nás.

Zápis je hravý čas pro děti, rodiče mají příležitost se seznámit s chůvami a s chodem školičky. Je pro nás důležité zjistit, jestli jsme hodnotově na stejné vlně a jestli vám náš koncept bude sedět.

Zájemce o školičku zveme na Den otevřených dveří, který proběhne ve středu 22. května 2024 od 16 do 18 hodin. Přijďte si prohlédnout prostory školičky a zeptat se na cokoliv, co vás zajímá. Zápis do školičky se bude konat 6. června 2024.

zelená nota

Vyplňte předběžnou přihlášku na webu a my vám zavoláme

Po vyplnění vám přijde potvrzení do e-mailu. Maximálně do týdne se ozveme buď e-mailem nebo telefonicky, probereme podrobnosti a domluvíme si potkání u nás ve školičce.

modrá nota

Zastavte se ve školičce na návštěvu

Vezměte vaši ratolest s sebou a zastavte se u nás. Klidně oba rodiče, rádi vás poznáme. Bude čas probrat vše důležité, seznámíte se s prostředím, chůvami a vaše dítko navnímá atmosféru školičky.

žlutá nota

Připravte s námi podklady pro přijetí

Pokud se rozhodnete pro školičku Veselé notičky, dostanete od nás přihlašovací údaje do docházkového systému Twigsee, kde vyplníte své údaje. Připravíme pro vás přihlášku a potřebné dokumenty a zavoláme vám, až bude vše nachystané k podpisu, abyste k nám přišli podepsat smlouvu.

zelená nota

Přidejte se na adaptační návštěvy

Můžete se k nám přidat se svou ratolestí na procházku nebo v čase, kdy jsme na zahradě. Dítě se tak přirozeně seznámí s prostředím a chodem školičky.

modrá nota

Obrňte se trpělivostí v začátcích

V prvních adaptačních dnech můžete od dítka odcházet postupně. Nejprve ho nechte chůvě třeba jen na 30 minut, druhý den na 2 hodiny a potom klidně na celé dopoledne.

Děti do 3 let ještě nevnímají koncept času. Potřebují si zažít, že se s rodičem rozloučí a pak zase shledají. Potřebují si vybudovat důvěru v tuto novou situaci.

Jak připravit dítě na vstup do školičky?

Adaptace trvá přibližně 4 týdny. Je to však velmi individuální. Některé dny to jde lépe, jiné hůře, je to vlnovka. Důležité je vaše vlastní přesvědčení, že děláte správně. Můžete se spolehnout, že je u nás vaše ratolest v láskyplném a respektujícím prostředí.

Vyprávějte si o tom, že dítko půjde do školičky

Mluvte s dítkem o tom, že půjde do školky, půjčte si třeba knížky o školce v knihovně. Při vyprávění buďte realističtí.

Je dobré nenastavit na začátek příliš vysoká očekávání jako: „Všichni si s tebou budou hrát, bude obrovská legrace.“, raději popisujte činnosti, které se ve školce budou dít – např.: „Půjdete na procházku, budete si hrát na zahradě, budete společně svačit.“ Pro děti bývá problém si věci představit, nikdy podobnou situaci nezažily, proto tyto faktické
informace velmi pomáhají ve vytváření jejich představ o školce.

Přijďte k nám na adaptační návštěvu

Vezměte s sebou vaše dítko na první návštěvu do školičky. Seznámí se s prostředím i s chůvami. Společně se můžeme domluvit na dalších adaptačních návštěvách před samotným nástupem.

Dítko už bude znát prostředí,
chůvy i ostatní kamarády a začátky ve školičce tak pro něj i pro vás budou snazší.

Vytvořte si vlastní rituál na rozloučenou

Rituály jsou pro děti důležité. Vymyslete si váš vlastní „loučící rituál“. Pro dítě to bude pevný bod a snadněji loučení přijme, navíc vždy bude vědět, jak probíhá.

Např. po převléknutí v šatně → řeknete, že se těšíte, až se odpoledne zase uvidíte → dáte mu pusu, obejmete ho → svěříte dítko chůvě → zamáváte → odcházíte.

Pravidelná docházka a spaní ve školičce

Při adaptaci je také velmi důležitá četnost docházky. I když se vám může zdát, že ze začátku stačí 2 dopoledne týdně, pro dítě je snazší začít častější docházkou. Pamatuje si lépe prostředí, chůvy, děti i pravidelné rituály.

Stejně tak se nebojte nechat dítě již ze začátku ve školičce na odpolední spánek s jeho oblíbeným plyšovým kamarádem. Děti bývají z programu po obědě unavené, snadno s plným bříškem a únavou usínají a pro vás pak je jednodušší vyzvednout si rovnou vyspinkané a odpočinuté dítko.

Co s sebou do školičky?

Děti do školičky doporučujeme oblékat do pohodlného oblečení, které je neomezuje v pohybu. Děti se mohou lehce ušpinit nebo zmoknou, proto je důležité mít pro ně oblečení i na převlečení.

Pro pohodový průběh dne ve školce vybavte ratolest tímto: 

(Náhradní) oblečení
 • Dvě trička (krátký a dlouhý rukáv)
 • Dvoje tepláky / sukně / šortky
 • Mikinu / svetr
 • Dva páry ponožek
 • Pyžámko
 • Spodní prádlo (alespoň 2 ks)
 • Pláštěnka
 • Bačkorky (prosíme, ať mají z důvodu bezpečnosti a pohodlí uzavřenou patu)
 • Nepromokavé svrchní kalhoty (oteplováky, softshell nebo gumové)
 • V letních měsících pokrývku hlavy
Hygiena a kosmetika
 • Plenky, na které je dítko zvyklé
 • Krém proti opruzeninám
Další
 • Láhev, hrnek nebo termoska na pití, které si dítě pozná
 • Oblíbená knížka
 • Usínáček (plyšák / hračka, bez které dítko neusne)

Naše další doporučení:

Plyšový kamarád

I děti, které neholdují plyšákům, rádi nějaké ve školce mají, protože většina dětí si na spaní plyšáka bere a uklidňuje je to. Doporučujeme mít speciálního školkového, spíše malého, kterého nebudete brát domů.

Podepsané věci

Děti do 3 let ještě příliš vlastnictví oblečení neřeší. Doporučujeme tedy vše podepsat – ať už fixy na textil nebo nažehlovacími nálepkami apod.

Fotka maminky a tatínka

Na některé děti při smutku může zabírat ukázat obrázek rodičů a vyprávět jim, ptát se – při adaptačních dnech s tímto můžeme pracovat, pokud nám fotku donesete.

Boty na ven

Ideální jsou boty, které může dítě samo nazout a dopnout – ideální je suchý zip např. (dopnutí kontrolujeme)

Palčáky

Pokud si děti neumí samy prstové rukavice navléct, hromadné vypravování na vycházky hodně urychlí palčáky.

Dokumenty školičky

Rodičům zasíláme pravidelně každý týden nový plán aktivit, aktuální jídelníček a fotky ze školičky přes Twigsee.